BACCHUS

Beneficial effects of dietary bioactive peptides and polyphenols on cardiovascular health in humanas

Naziv projekta: „Povoljni efekti dijetarnih bioaktivnih peptida i polifenola na kardio vaskularno zdravlje kod ljudi“

Identifikator poziva: FP7 – KBBE-2012-6 Collaborative project (large-scale integrating project targeted to SMEs)
http://www.bacchus-fp7.eu/
Identifikacioni broj projekta: 312090
Trajanje: 48 meseci
Projektni period: 01. oktobar 2012. – 31. oktobar 2016

Koordinator projekta: Dr Paul Kroon, Institute of Food Research, Velika Britanija

PROJEKTNI PARTNERI IZ SRBIJE

1. Centar izuzetnih vrednosti u oblasti ispitivanje ishrane i metabolizma (CENM) pri Institutu za Medicinska istrazivanja (IMI), Beograd

2. Kompanija Nutrika

GLAVNI ISTRAZIVAC
1. Prof Marija Glibetic, PhD, naucni savetnik, rukovodilac Centra od izuzetnih vrednosti u oblasti ispitivanje ishrane i metabolizma (CENM)

STUDIJSKI TIM
1. Mirjana Gurinovic, PhD, naucni savetnik
1. Aleksandra Konic-Ristic, naucni saradnik (u postupku dobijanja zvanja)
2. Manja Zec, naucni saradnik
3. Nevena Kardum, istrazivac saradnik
4. Milica Kojadinovic, istrazivac pripravnik
5. Slavica Rankovic, istrazivac pripravnik
6. Filip Stojanovic, visi laboratorijski tehnicar
7. Sofija Nikolic, dipl. defektolog
8. Marija Ranic, istrazivac saradnik
9. Dr Gordana Petrovic Oggiano, naucni saradnik

SADRZAJ PROJEKTA

Osnovni cilj BACCHUS projekta jeste da razvije sredstva kojim ce podrzati stvaranje robusnih i iskoristivih naucnih cinjenica sa ciljem formiranja i naucno-opravdanog potvrdivanja uzrocno-posledicne veze izmedu konzumacije bioaktivnih peptida i polifenola i benefitnih uticaja na kardio-vaskularno zdravlje ljudi. S ovim ciljem u BACCHUS projekat je ukljuceno 12 vodecih naucno-istrazivackih evropskih institucija, ukljucujuci Centar od Izuzetne vrednosti za ispitivanje ishrane i metabolizma, Instituta za Medicinska istrazivanja; ukljuceno je i 15 malih i srednjih preduzeca (eng: Small Medium Enterprises, SME), sa 30% zahtevanog ucesca SME od strane evropske komisije.
Na taj nacin, BACCHUS projekat objedinio je akademske i industrijske partnere koji su na zajednickom zadatku razvijanja i proizvodnje specificne hrane koja se ispituje sa ultimativnim ciljem dobijanja zdravstvenih preporuka od strane EFSA (eng: European Food and Safety Authority) kroz naucno-istrazivacku aktivnost, kao i iskustva i strucna misljenja eksperata. Naucni rezultati i tutorijali dobre prakse u ispitivanju hrane, bice dostupni javno i na taj nacin omoguciti podrsku u daljim naucno-istrazivackim i industrijskim potrebama proizvodnje hrane.
BACCHUS aktivnosti sublimirane su u osam radnih paketa.
BACCHUS je multidisciplinarni i multinacionalni projekat i okuplja partnere iz niza evropskih zemalja: Velike Britanije, Turske, Spanije, Italije, Norveske, Irske, Belgije, Finske, Slovacke, Holandije i Srbije.

Osnovni naucno-tehnoloski ciljevi BACCHUS projekta mogu se definisati kroz sledece:
1) Razvoj tutorijala dobre prakse za podrsku razvoja, pripremanja i dobijanja zdravstvenih preporuka
2) Razvoj i karakterizacija hrane bogate bioaktivnim peptidima i polifenolima kao i odgovarajucih placebo napitaka
3) Prosirivanje i ekploatacija eBASIS baze podataka i Exposure tool-a i koriscenje u istrazivanjima populacionih matrica unosa bioaktivnih komponenti
4) Istrazivanje i razvoj eksperimentalnih modela radi utvrdivanja parametara humane digestije i metabolizma bioaktivnih peptida i polifenola
5) Istrazivanje i razvoj eksperimentalnih modela radi utvrdivanja verodostojnih mehanizama dejstva bioaktivnih peptida i polifenola kod ljudi
6) Istrazivanje i razvoj s ciljem direktnih dokaza o benefitnom dejstvu konzumacije bioaktivnih peptida i polifenola kod ljudi
BACCHUS partneri okupljeni su oko ostvarivanja specificnih ciljeva BACCHUS projekta, kroz naucna istrazivanja i implementaciju industrijskih dostignuca, a putem ispitivanja specificne vrste hrane bogate ili polifenolima ili bioaktivnim peptidima.

Sledeca tabela predstavlja sazetak hrane koja se ispituje na BACCHUS projektu, bioaktivnih komponenti iz hrane i komercijalnih proizvodaca specificne hrane (industrijski sektor):

Vrsta hrane koja se ispituje Bioaktivna komponenta iz hrane Naziv komercijalnog prozivoda i proizvodaca
Nar Polifenoli: Elagotanini, elaginska kiselina Ekstrakti nara (ADMIRA)
Jabuka Polifenoli:(Epi)katehini, procijanidini (oligomeri), hlorogena kiselina, flavonol glikozidi, floridzin EvesseTM granule jabuke,EvesseTM-EPC, EvesseTM-OPC (CORESSENCE)Ekstrakti jabuke bogati katehinom i flavonol glikozidom (VITO)
Aronija Antocijani, fenolna kiselina, monomeri katehina i procijanidini Aronija Anti-Oxi® (NUTRIKA)
Pomorandza Hesperidin HesperionTM (BIOACTOR)
Maline/Jagode Elagotanini, elaginska kiselina Dzemovi, sosovi (LERUM)
Suseno svinjsko meso Bioaktivni peptidi Suseno meso(VAQUERO, VALDYCOMER)
Psenicno brasno Bioaktivni peptidi (lunazin) Durum testenina(KEE, BIOAESIS)
Jaja Bioaktivni peptidi formirani kontrolisanom proteolizom ovalbumina Tensiocontrol (BIOACTOR)

Sve naucno-istrazivacke organizacije, kroz razlicite aktivnosti sublimirane u naucno-tehnoloskim ciljevima, a rasporedene po radnim paketima, ukljucene su u ispitivanja svih vrsta hrane od interesa, sa razlicitim udelom po specificnom paketu.
Srpski partner CENM, bavice se ispitivanjem benefitnih fizioloskih efekata na kardio-vaskularno zdravlje ljudi, prvenstveno soka od aronije, ali i druge hrane bogate polifenolima, a u vezi sa uticajem date hrane na specificnu aktivnost i reaktivnost trombocita.
Aktivnosti centra u okviru radnih paketa BACCHUS projekta, zajedno sa specifikacijom ciljeva samog radnog paketa (eng: Work Package-WP) kao i sa naznakom dosadasnjeg napretka, sublimirane su na sledeci nacin:

WP1 se bavi podrskom celog projekta (kroz stalni nadzor, sprovodenjem EFSA regulativa itd), kroz obezbedivanje internih uputstava i pravila za razvoj i dobijanje uspesnih zdravstvenih preporuka vezanih za konzumiranje odredene hrane. Oformljivanjem ekspertskog tim koji nadgleda i sprovodi zadatke ovog radnog paketa, osigurava se verodostojnost rezultata istog.

Pojedinacni ciljevi u cije su sprovodenje ukljuceni IMI i Nutrika:

1. RAZVOJ DOSIJEA (ZDRAVSTVENIH PREPORUKA) SA SME PARTNERIMA, KOJE CE BITI PREGLEDANI OD STRANE “HEALTH CLAIM ADVISORY BOARD“ (HCAB). Kako projekat bude dalje odmicao, neki od partnera ce biti u mogucnosti pripreme nacrta dosijea zdravstvenih preporuka, a u skladu sa nadzorom i uputstvima razvijenim u ovom radnom paketu.

Vremenski okvir ostvarivanja cilja: M37-M48.

WP2 ce se fokusirati na razvoj i karakterizaciju hrane bogate bioaktivnim komponentama, kao i placeba potrebnih za sprovodenje randomizovanih kontrolisanih studija (RKS).

Pojedinacni ciljevi u cije su sprovodenje ukljuceni IMI i Nutrika:

1. PRIPREMA HRANE BOGATE BIOAKTVNIM KOMPONENTAMA, EKSTRAKATA I PLACEBA, tj. priprema soka od aronije bogatog polifenolima, ekstrakata i placeba, u cijem ce sprovodenju ucestvovati Nutrika i IMI sa podrskom helsinskog UHEL-a.
Vremenski okvir ostvarivanja cilja: M1-M46

Dosadasnji rezultati CENM-a, u skladu sa vremenskim odrednicama:

• Razvoj placebo soka, kroz hemijsku karakterizaciju i senzorsku evaluaciju
• Karakterizacija hrane bogate bioaktivnim peptidima i polifenolima i ekstrakata za ispitivanje u humanim in vitro studijama. IMI ce preuzeti standardne analize sokova aronije kao deo kontrole kvaliteta. Detaljna analiza antocijana kao i drugih flavonoida u soku aronije i njegovim frakcijama bogatim polifenolima, bice odradena na institutu UHEL pomocu UPLC-UV-FL-MS metode. Vremenski okvir ostvarivanja cilja: M1-M36
Dosadasnji rezultati CENM-a, u skladu sa vremenskim odrednicama:
• Ispitivanje parametara efikasnosti i bezbedonsti placebo soka

WP3 ima za cilj razvoj novih i unapredenje postojecih softverskih alata i baza podataka koje ce biti koriscene radi utvrdivanja habitualnih unosa bioaktivnih komponenti u populacijama. Baza podataka eBASIS bice unapredena podacima o bioaktivnim peptidima kao i nedostajucim podacima u postojecoj bazi.

Pojedinacni ciljevi u cije su sprovodenje ukljuceni IMI i Nutrika:

1. PROSIRIVANJE eBASIS BAZE PODATAKA NOVIM PODACIMA O DEJSTVU BIOAKTIVNIH PEPTIDA I POLIFENOLA.Razlicito voce, ukljucujuci i aroniju, koje sadrzi elagitanine, bice sakupljeno tokom jednogodisnjeg perioda iz razlicitih zemalja ukljucujuci i Srbiju, i bice pripremljeni uzorci sastojaka svake od hrane u skladu sa dobrom praksom kvantitativne analize hrane. Odgovarajuci uzorci bice korisceni u okviru treceg radnog paketa za odredivanje sadrzaja elagitanina i elaginske kiseline. Podaci ce biti objavljeni i dodati u eBASIS bazu podataka.

Vremenski okvir ostvarivanja cilja: M9-M45

Dosadasnji rezultati CENM-a, u skladu sa vremenskim odrednicama:
• U toku je azuriranje baze, u saradnji sa inostranim projektnim partnerima.

WP4 se bavi povecanom potrebom za razumevanjem bioraspolozivosti i metabolizma bioaktivnih polifenola i peptida. „Simulator of Human Intestinal Microbial Ecosystem“ (SHIME) model ce biti razvijen za utvrdivanje produkata digestije i metabolizma bioaktivnih peptida i polifenola u crevima.
Partneri IMI-ja i Nutrike, u okviru ovog radnog paketa bavice se ispitivanjem metabolizma i sudbine metabolita aronije u crevima.
U toku ovog radnog paketa aktivnosti IMI-ja niti Nutrike podrazumevaju dostavljanje partnerima-saradnicima odgovarajuceg soka od aronije (M12-M36).

WP5 se bavi mehanizmima dejstva bioaktivnih komponenti. Bice sintetisani humani metaboliti polifenola i bioaktivnih peptida i bice ocenjivana njihova sposobnost da uticu na kardio-vaskularne parametre u in vitro i in vivo modelima. Bice ocenjivani i efekti nekih bioaktivnih komponenti na funkciju u crevima.

Pojedinacni ciljevi u cije su sprovodenje ukljuceni IMI i Nutrika:

UTICAJ NA AKTIVACIJU I AGREGACIJU TROMBOCITA. IMI ce ispitivati efekte bioaktivnih ekstrakata, izolovanih bioaktivnih komponenti kao i humanih metabolita na aktivnost trombocita, koriscenjem protocne citometrije uzoraka iz pune krvi zdravih donora, kao i onih sa rizikom od kardio-vaskularnog oboljenja. IMI ce takode testirati i placeba koja ce biti koriscena u okviru RKS (WP 6) radi utvrdivanja efekta polifenola iz aronije na kardio-vaskularne poremecaje kod ljudi.
Funkcija trombocita ce biti ispitivana na osnovu efekata bioaktivnih komponenti na aktivnost trombocita i konjugaciju sa drugim celijama krvne loze. Aktivnost trombocita bice merena na osnovu broja trombocita koje promenjeno eksprimiraju aktivacione markere, CD 62P i PAC-1. Konjugacija sa drugim celijama, kao sto su monociti, neutrofili ili limofociti bice pracena analizom procenata konjugata u poredenju sa brojem relevantnih celija, i nivoom konjugacije sa trombocitima (broj trombocita po celiji). U oba slucaja poredenje ce biti sprovedeno izmedu bazalnog stanja i stanja u odgovoru na razlicite (optimalne i suboptimalne) koncentracije agonista (ADP, arahidonska kiselina, trombin, kolagen), koristeci aspirin kao pozitivnu kontrolu. Bice ispitani i drugi aktivacioni markeri neutrofila i monocita, kao i celijski stres u trombocitima (merenje RONS), sadrzaj NO u trombocitima, aktivnost NOXa kao i fosforilacija PKC, a sve u odgovoru na bioaktivne komponente.

Vremenski okvir ostvarivanja cilja: M3-M48

Dosadasnji rezultati CENM-a, u skladu sa vremenskim odrednicama:
• Dobijen eticko odobrenje za ispitivanje in vitro uticaja bioaktivnih komponenti hrane bogate polifenolima na aktivnost i konjugaciju trombocita dobijeno.
• U saradnji sa i inostranim partnerima, u toku je prikupljanje metabolita, bioaktivnih komponenti kao i hrane bogate polifenolima radi predlozenog ispitivanja.

WP6 se fokusira na dizajn i implementaciju RKS, kojom ce se utvrditi eventualni benefitni efekat bioaktivnih komponenti na kardio-vaskularno zdravlje.
Vremenski okvir ostvarivanja cilja: M9-M46
Pojedinacni ciljevi kao i dosadasnji rezultati CENM-a i Nutrike u skladu sa zahtevima radnog paketa:
1. SASTAVLJANJE I SPROVODENJE STUDIJSKIH PROTOKOLA, PROCEDURA (IMI) M1-M6
• Protokol je sastavljen i eticko odobrenje za sprovodenje studije dobijeno.
2. SPROVODENJE RKS RADI UTVRDIVANJA BENEFITNOG EFEKTA POLIFENOLA ARONIJE NA KARDIO-VASKULARNO ZDRAVLJE. Trosmerna, paralelna, dvostruko-slepa, placebo kontrolisana RKS bice sprovedena rispitivanjem komercijalno proizvedenih sokova aronije (Nutrika), sa visokim i niskim sadrzajem polifenola, kao i placeba. Nedijabeticari, dobrovoljci oba pola, sa povecanim rizikom oboljevanja od kardio-vaskularnih bolesti ili barem jednim faktorom rizika vezanim za trombocite, ucestvovace u 6-meseci dugoj intervenciji. Glavni ishodisni parametar jeste aktivnost trombocita i konjugacija sa drugim celijama , ali i drugi kardio-vaskularni parametri kao sto je lipidni status.
• Studija je u toku. Kraj interventne studije ocekuje se krajem juna 2014. godine.

WP7 TRENINZI koji ce biti organizovani s ciljem trasnfera novostecenih znanja i vestina iz humanih intervencionih studija za smanjenje rizika oboljevanja od kardio-vaskularnih oboljenja, prema naucnicima u istrazivackom i industrijskom sektoru u oblasti hrane.
Vremenski okvir ostvarivanja cilja: M40-M48

viagra onlinecheap viagrageneric viagrageneric viagra onlinebuy viagra cheappills viagra
viagra us
viagra
viagra
generic viagra online
viagra online
viagra generic


In memoriam: Izjava Dr Marije Glibetić

Dešavanja/Najave

Arhiva

Flag Counter

48??8?